Relacje
niedziela, 26 lipiec 2015 11:35

Relacja z wycieczki KTP PTTK "Przygoda": W 10-tą rocznicę śmierci Kazimierza Stąpora

Śladami Kazimierza Stąpora

Dnia 21 czerwca 2015r. odbyła się niedzielna wycieczka KTP PTTK "Przygoda" na trasie: Krajno - Góra Stróżna - Bęczków - Podmąchocice - Ameliówka. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Krajnie wsławionym działalnością ks. Piotra Ściegiennego w pierwszej połowie XIX wieku. Po wizycie na miejscowym cmentarzu i zapaleniu symbolicznego znicza na mogiłach ofiar hitlerowskiej pacyfikacji 4 czerwca 1943 r. w której zginęło 27 mieszkańców wsi oraz mogile żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. i zwiedzeniu kościoła parafialnego z I poł. XX wieku udaliśmy się na pobliską Stróżną, górę szczególnie umiłowaną przez śp. kolegę klubowego Kazika Stąpora i tam po zapaleniu znicza pod kapliczką wykonaną ku jego pamięci przez artystę rzeźbiarza Sławka Micka.

Powspominaliśmy Jego barwną osobowość. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkową pocztówkę specjalnie przygotowaną na tą okoliczność. Po chwili odpoczynku i refleksji pomaszerowaliśmy w dalszą wędrówkę zboczami Stróżnej dotarliśmy do Kamecznicy Bęczkowskiej, a później na Skałkę w Bęczkowie gdzie znajduje się tzw. grzęda skalna, tu nastąpił krótki odpoczynek.
W dalszej części wędrówki, ze zboczy Radostowej mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki na Dolinę Kielecko - Łagowską, Pasma Cisowsko - Orłowińskie i Daleszyckie i południowe otoczenie Kielc. Trawersując zbocze Radostowej zeszliśmy do przełomu Lubrzanki, którą przeszliśmy po wygodnej kładce i dotarliśmy do przystanku MPK w Ameliówce.
W wycieczce uczestniczyło 31 osób.

Tekst i foto: Jerzy Pabian

 

 

pamieci stapora1 min

Tablica w kościele w Krajnie

 

pamieci stapora

Mogiła ofiar pacyfikacji Krajna 4.06.1943 r.

 

pamieci stapora3 min

W drodze na Stróżną

 

pamieci stapora2 min

 Kapliczka na Stróżnej


pamieci stapora6 min

Pod kapliczką na Stróżnej

 

pamieci stapora7 min

 Krajno - widok ze stoków Stróżnej - zdjęcie z kwietnia br

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
 

Pogoda Kielce z serwisu