Relacje
sobota, 27 luty 2016 15:55

Relacja z IX Małogoskiego Złazu Turystycznego (21.02.2016)

W dniu 21.02.2016r. Stowarzyszenie "Ziemia Świętokrzyska" i KTP PTTK "Przygoda" zorganizowały wycieczkę, której celem był udział w IX Małogoskim Złazie Turystycznym w 153 rocznicę Bitwy Małogoskiej. Wycieczkę prowadził przewodnik świętokrzyski Jacek Skrzypczak.
Start z parkingu przy ul. Biskupa Kaczmarka - tam powitanie uczestników wycieczki i przejazd autokarem do Bocheńca. W Bocheńcu wysiadka z autokaru i przemarsz do wideł rzek Białej Nidy i Wiernej Rzeki do zapomnianego i bardzo zaniedbanego cmentarza wojennego z I wojny światowej. Po drodze zwiedzanie jeszcze wyraźnie widocznych zygzakowatych linii okopów z I wojny światowej.

moje zdjcia 025 minPo 6 km marszu powrót do autobusu i przejazd do Małogoszcza. Tam na rynku wycieczka uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych wraz z grupami rekonstrukcyjnymi (żuawi śmierci, kosynierzy), orkiestrą strażacką, harcerzami, żołnierzami i oficjelami. Potem grupa się podzieliła; część uczestników wzięła udział w uroczystej mszy w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a 18 osobowa grupa wyruszyła na szlak.
Przez cmentarz - tam odwiedziliśmy groby powstańców styczniowych, Górę Sabianów 7 km marszu czarnym szlakiem do Leśnicy. Grupy spotkały się w gospodarstwie agroturystycznym "Ostoja Dworska". Tam poczęstunek - gorąca herbatka i smaczna grochówka z wojskowej kuchni polowej.

moje zdjcia 090 minPo krótkim oczekiwaniu główny punkt programu: rekonstrukcja bitwy z okresu powstania styczniowego. Liczne grono widzów z zainteresowaniem oglądało i słuchało komentarzy spikera do zmiennych losów bitwy pomiędzy oddziałem powstańców i rotą rosyjskich żołnierzy. Przy blasku płonącej chaty i przemarszu prowadzonych przez sołdatów wziętych do niewoli powstańców styczniowych pożegnaliśmy "Ostoję Dworską" i autobusem wróciliśmy do Kielc.

* * *

Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana i profesjonalnie prowadzona przez Jacka Skrzypczaka była moim zdaniem bardzo ciekawa. Byliśmy w rzadko odwiedzanych miejscach związanych z I wojną światową, a także, jak co roku uczestniczyliśmy w starannie przygotowanych uroczystościach rocznicowych Bitwy Małogoskiej powstania styczniowego. Szkoda tylko, że frekwencja była średnia - autokar był wypełniony w połowie, ale ci co się przestraszyli nie najlepszej pogody mają co żałować.

Do zobaczenia w przyszłym roku na jubileuszowym X Małogoskim Złazie Turystycznym.


Tekst i zdjęcia: Andrzej Toporek

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
4
5
6
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
30