Relacje
czwartek, 03 marzec 2016 16:18

Relacja z wycieczki KTP "Przygoda" w II rocznicę śmierci Krzyśka Bogusza (28.02.2016)

Pamięci Krzysztofa Bogusza

W dniu 28.02.2016r. ok. 30 członków i sympatyków KTP PTTK "Przygoda" wzięło udział w wycieczce w II rocznicę śmierci Krzysztofa Bogusza przewodnika świętokrzyskiego i naszego kolegi z klubu "Przygoda". Autobusem MPK linii 43 uczestnicy wycieczki dojechali do Skorzeszyc. Tam powitanie przez prowadzącego wycieczkę Ryśka Łopiana i w drogę.

Na początek przejście po kładce nad Belnianką i spacer wzdłuż malowniczo meandrującej i wzburzonej rzeki. Dalej marsz asfaltem przez Smyków do Sierakowa. I przed nami ulubione przez Krzyśka Bogusza leśne dukty. Takim duktem dotarliśmy do stawów za Sierakowem, tam postój na śniadanko. Dalej marsz do miejsca w którym Niemcy w czasie okupacji wybudowali tartak (pozostały jedynie fundamenty), i opowieść przewodnika o partyzantach z oddziału "Wybranieckich".

 

 Kapliczka pamięci Krzysztofa Bogusza
w Świętej Katarzynie

Potem duktem pod górkę, z jednej strony duktu ambony myśliwskie, a z drugiej ułożone w stosy drewno po wycince lasu. I tak dotarliśmy do ścieżki historycznej w lasach cisowskich. Najpierw wizyta do miejsca gdzie był obóz powstańców styczniowych, przy pomniku opowieść o bohaterach z lat 1863/64. Dalej cel naszej wędrówki: pomnik "Wybranieckich" na niebieskim szlaku i kapliczka wisząca na drzewie obok pomnika poświęcona Krzyśkowi Boguszowi. W ciepłych słowach Rysiek Łopian przypomniał postać Krzyśka Bogusza.
Modlitwa za duszę Krzyśka ich chwila ciszy i w drogę powrotną. W deszczu sznur piechurów ubranych w kolorowe peleryny leśnymi duktami i nasypem kolejki wąskotorowej dotarł do Niw Daleszyckich, a następnie asfaltem do Daleszyc.

Należy dodać, że w sobotę 27.02.2016 wycieczka "Przygody "była także pod drugą kapliczką poświęconą Krzyśkowi Boguszowi w Świętej Katarzynie przy Ośrodku Wypoczynkowym "Jodełka". W niedzielnej wycieczce brał udział wykonawca i fundator obu kapliczek artysta rzeźbiarz Sławek Micek.

Krzysiek Bogusz doskonały przewodnik, człowiek o olbrzymiej wiedzy historycznej, znakomity gawędziarz, wielki patriota, a także powszechnie lubiany kolega przeszedł do historii. O takich ludziach nie można zapomnieć.
Myślę że przez wiele lat członkowie KTP "Przygoda" będą uczestniczyć w wycieczkach do miejsc związanych z Krzyśkiem.
Na koniec w imieniu uczestników wycieczki, koleżanek i kolegów Krzyśka chciałem podziękować Ryśkowi Łopianowi za bardzo dobre prowadzenie tej nietypowej wycieczki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Toporek


 

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
 

Pogoda Kielce z serwisu