Relacje
wtorek, 17 maj 2016 16:19

Relacja w wycieczki KTP PTTK "Przygoda" - Szlakiem im. ks. Stanisława Konarskiego etap I (08.05.2016)

W dniu 8.05.2016r. ponad 50 osobowa grupa turystów pieszych wzięła udział w wycieczce KTP "Przygoda" na trasie: Jędrzejów - Złotniki. Wytyczony w 2013 r. niebieski szlak upamiętnia postać syna naszej ziemi, wielkiego patrioty i reformatora szkolnictwa w Polsce przedrozbiorowej ks. Stanisława Konarskiego (1700-1773).
Na początek przejazd autokarem do Jędrzejowa i zwiedzanie Muzeum im. Przypkowskich znanego z trzeciej na świecie kolekcji zegarów słonecznych. Kolekcja zegarów, zabytkowy wystrój wnętrz muzeum, eksponaty historyczne i etnograficzne (bogaty dział gastronomii) i zadbany ogród - wszystko to znalazło duże uznanie wśród zwiedzających.

Potem ul. 11 listopada marsz do Klasztoru o. Cystersów. Ze względu na odbywającą się Mszę mogliśmy zwiedzić to założone w 1140 r. najstarsze w Polsce opactwo cystersów jedynie z zewnatrz. I marsz niebieskim szlakiem przez Wilanów do Rezerwatu Przyrody "Gaj". Krótki odpoczynek i dalej w drogę do miejscowości Chorzewa.
Po wyjściu z lasu witają nas przepiękne panoramy Płaskowyżu Jędrzejowskiego. Marsz asfaltem w dodatku w czasie ulewnego deszczu to "pestka" dla wytrawnych piechurów. Potem długi dukt leśny, bagniste łąki i przekraczamy most na rzece Biała Nida. Na moście pamiątkowe zdjęcie i dalej do wiaty Koła Łowieckiego z Suchedniowa w Mniszku. Turystyczne ognisko, pieczone kiełbaski, dłuższy odpoczynek i świecące słoneczko poprawiły humory wycieczkowiczów. Do mety "rzut beretem", toteż szybko przez Dziadówki i Lipnicę dotarliśmy do Złotnik, miejscowości z zabytkowym kościołem pw. Wszystkich Świętych - w kościele tym chrzczono ks. Stanisława Konarskiego.
Mimo prawie 19 km marszu niezbyt zmęczeni uczestnicy wycieczki wsiedli do oczekującego w Złotnikach autokaru i powrócili do Kielc.

Atrakcyjny program wycieczki - muzeum, zabytki, rezerwat przyrody, piękne krajobrazy został zrealizowany w całości. Zmienna pogoda dodała tyko smaczku wycieczce. Impreza ta zaplanowana i dobrze zorganizowana przez Piotrka Gareckigo wspieranego przez Krzyśka Kowalskiego na pewno była bardzo udana. W wycieczce wzięła udział spora bo ok. 15 osobowa grupa debiutantów być może przyszłych członków KTP PTTK "Przygoda". Do zobaczenia na następnych etapach Szlaku im. ks Stanisława Konarskiego.

Andrzej Toporek


Zdjęcia: Piotr Garecki

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
 

Pogoda Kielce z serwisu