Relacje
środa, 18 maj 2016 15:16

Relacja z Wycieczki Unijnej KTP PTTK "Przygoda" (01.05.2016)

W dniu 1.05.2016r. KTP PTTK "Przygoda" zorganizował wycieczkę będącą częścią dużej imprezy pod nazwą Ogólnopolski Maraton Pieszy po Górach Świetokrzyskich "Dwunasty Unijny". Wycieczkę prowadzili przewodnicy świętokrzyscy: Grażyna Dziółko i Andrzej Toporek. Na parkingu przy ul. Armii Krajowej stawiła się 52 osobowa grupa turystów pieszych. Autokarem (przejazd darmowy) zostaliśmy dowiezieni do Oblęgorka. Po drodze prezes KTP "Przygoda" Grażyna Dziółko opowiadała ciekawostki związane z mijaną trasą i Henrykiem Sienkiewiczem. Po dotarciu do celu marsz aleją lipową do muzeum i tu miła niespodzianka. Oczekiwała nas przewodniczka z muzeum, opowiadanie o Henryku Sienkiewiczu i zwiedzanie muzeum to dodatkowe atrakcje tej wycieczki. Gdy grupa kielecka zwiedzała muzeum autobus pojechał do Strawczyna i dowiózł do Oblęgorka kolejną równie liczną grupę uczestników imprezy. Złączone grupy ruszyły na trasę. Na początek czarnym szlakiem na Baranią Górę.

Malowniczym wąwozem przemierzyliśmy dawne tereny łowieckie magnackiej rodziny Tarłów, obecnie jest to utworzony w 1993 r. leśny rezerwat przyrody. I tak doszliśmy do czerwonego szlaku, od szczytu Baraniej Góry do samej mety szliśmy wspólnie z twardzielami świętokrzyskimi, dopingując mijających nas zawodników uczestniczących w Dwunastym Maratonie Unijnym.
Z Baraniej Góry marsz na Górę Siniewską, krótki przystanek przy słupku wyznaczającym najwyższy punkt Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich - 448,8 m n.p.m. i dalej do platformy widokowej. Tu przerwa obiadowa i podziwianie panoramy z platformy - widok Padołu Strawczyńskiego i otaczających go gór od Kielc po Małogoszcz zachwycił uczestników wycieczki. Potem długie zejście z Góry Siniewskiej i przed nami strome podejście pod Górę Perzową. Góra ta to kolejny rezerwat na szlaku utworzony w 1995 r., tym razem krajobrazowy. Częścią rezerwatu jest pomnik przyrody "Skałki Św. Rozalii". Jest to odsłonięcie piaskowców triasowych, centralną częścią skałek jest ambona podcięta głęboką niszą, w której znajduje się kapliczka św. Rozalii. Opowiadanie przewodnika o św. Rozalii patronki dotkniętych chorobami zakaźnymi pozwoliło na wyrównanie oddechów uczestnikom wycieczki.

Opuszczając ten ciekawy zabytek - osobliwość przyrody i miejsce kultu i pielgrzymek miejscowej ludności pożegnaliśmy również czerwony szlak. Do mety jeszcze 6,7 km dla nas to niewiele, ale dla zawodników,którzy już przeszli 90 km to trudna końcówka. Ruszyliśmy ścieżką przyrodniczo - dydaktyczną do Huciska, a następnie dobrze oznakowanymi duktami i ścieżkami przez lasy strawczyńskie dotarliśmy do mety stadionu w Strawczynie. W oczekiwaniu na uroczystość zakończenia imprezy odpoczynek, ale także udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej i w zawodach strzeleckich.

Relaks i dobry krupnik dodał animuszu uczestnikom wycieczki, toteż z zapałem oklaskiwali zawodników, którym wręczano puchary za ukończenie Twardziela Świętokrzyskiego. Aplauzem przyjęto ciepłe słowa o "Przygodzie" i jubileuszu 50-lecia tego klubu wypowiedziane przez Ryśka Łopiana głównego organizatora "Dwunastego Unijnego" i prowadzącego uroczystość zakończenia imprezy. Okazji do owacji było dużo, w tej ekstremalnej imprezie wzięło udział liczne grono członków i sympatyków klubu "Przygoda". Marta Faliszewska, Anita Karcz, Kazik Sławiński, Wojtek Wąsik, Janek Wiórek, Agnieszka Adach Nowak, Andrzej Armada, Marcin Duda, Zdzisiek Kowalski, Grzesiek Krochmal - tych ludzi znamy z wycieczek "Przygody". Wrzawa podniosła się na trybunach również wtedy, gdy wręczano puchar dla zwycięzcy zawodów strzeleckich, wygrał Jurek Pabian nasz kolega klubowy. I tak zakończyła się ta interesująca moim zdaniem bardzo udana impreza. Ok 18:30 uczestnicy wycieczki wsiedli do autokarów i zostali dowiezieni do Kielc. Do zobaczenia na kolejnym maratonie unijnym.

Andrzej Toporek


Zdjęcia: Ryszad Pabian Zbigniew Borowiec (http://turysta.swietokrzyski.eu/)

 

Zapisy na wycieczki

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
 

Pogoda Kielce z serwisu