Relacje
wtorek, 31 maj 2016 16:22

Relacja z "Zielonych Świątek na Górze Witosławskiej" z KTP PTTK "Przygoda" (15.05.2016)

W niedzielę 15.05.2016r. Klub Turystów Pieszych "Przygoda" udał się na Górę Witosławską na Święto Zesłania Ducha Świętego potocznie zwane Zielonymi Świątkami. Była to już 13 wyprawa KTP PTTK "Przygoda " na Zielone Świątki na Witosławskiej. Po raz 12 wycieczkę prowadził Andrzej Sokalski (raz Mirek Kubik).
Trasę rozpoczęliśmy w Wałsnowie; poprzez Grzegorzowice i Sarnią Zwolę dotarliśmy do Wronowa.
We Wronowie w zabytkowym parku obok bardzo ciekawego architektonicznie pałacu postój. W pałacu tym jeszcze niedawno mieściło się leśnictwo, obecnie opuszczony niszczeje. Potem marsz przez gajówkę Wronów do duktu leśnego i dalej pod Górę Witosławską do drewnianej kaplicy pw. Ducha Świętego z XVIII wieku.

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem honorowych gości i bardzo licznie zebranych mieszkańców okolicy przez wójta gminy Waśniów. Wśród witanych byli również wymienieni turyści piesi z KTP PTTK "Przygoda". Potem Msza Święta celebrowana przez kilku kapłanów.
Po mszy powrót przez Witosławice, w których odbywał się odpust. Kolorowe kramy w wielu przywołały wspomnienia z dawnych lat. Tak dotarliśmy do Sarniej Zwoli, skąd autobusem wróciliśmy do Kielc.

Ta turystyczno-religijna wycieczka, w dodatku przy pięknej pogodzie była bardzo udana i należy podziękować prowadzącemu Andrzejowi Sokalskiemu za kultywowanie tradycji. Do zobaczenia za rok, na następnej wycieczce "W Zielone Świątki na Witosławskiej".

Andrzej Toporek


Zdjęcia: Wojciech Wąsik

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
 

Pogoda Kielce z serwisu