Relacje
sobota, 15 październik 2016 16:52

Relacja z udziału członków KTP PTTK "Przygoda" w XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym (24.09.2016)

Pielgrzymi na trasie zorganizowanej przez KTP PTTK "Przygoda". Autor: Mirosław Kołodziej. Pielgrzymi na trasie zorganizowanej przez KTP PTTK "Przygoda". Autor: Mirosław Kołodziej.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy jest najważniejszym wydarzeniem turystyczno-religijnym na terenie naszego województwa. Głównymi organizatorami Rajdu są Diecezja Kielecka i PTTK Kielce. Działający w strukturze PTTK członkowie Klubu Turystów Pieszych "Przygoda" od I Rajdu czynnie uczestniczyli w organizacji Rajdu i w prowadzeniu tras rajdowych. Tym niemniej robili to indywidualnie, nie pod szyldem Klubu. Mirosław Kubik wieloletni członek Sztabu Rajdu, a w roku 2015 jego komandor wielokrotnie nawoływał do zorganizowanego udziału KTP "Przygoda" w Rajdzie Pielgrzymkowym. Obecny Zarząd Klubu podjął to wyzwanie i wystąpił do Sztabu Rajdu o wyznaczenie trasy, której kierownictwo byłoby w rękach członków KTP "Przygoda".

Zaproponowano trasę: Bieliny - Pasmo Bielińskie - Wał Małacentowski - Kobyla Góra - Trzcianka - Święty Krzyż. Dlaczego akurat tą?. Otóż 27.09.2014 r. z inicjatywy Piotra Gareckiego Klub "Przygoda" przeprowadził tą trasą wycieczkę klubową. Uczestnicy wycieczki (ponad 30 osób) wzięli udział w Mszy Świętej na zakończenie XIV Rajdu Pielgrzymkowego. Dodatkowym argumentem było to, że jest to trasa bardzo widokowa, ale także trudna.
Sztab Rajdu zaakceptował propozycję Zarządu, trasie nadano nr 5 i nazwano ją trasą" Przygody" w odniesieniu do nazwy Klubu. Chcieliście to macie, weźcie się teraz do roboty. Do prowadzenia trasy zgłosili się Andrzej Toporek i Mirosław Kołodziej. Należało przejść trasę i opisać ją w Regulaminie Rajdu.

Opis trasy mojego autorstwa o treści: "Możesz tu spotkać odnawiany szlak turystyczny i budowę drogi w puszczy. Wyjątkowo widokowa prowadzi szczytami Pasma Bielińskiego, oraz lasem bukowo - jodłowym. Z Góry Chełny zobaczysz panoramę Łysogór, Pasma Orłowińskiego i Kielc. Dalej strome podejście pod Górę Wojtkową i na Dużej Skale metalowy krzyż" widocznie był przekonywujący bo na trasę zapisało się prawie 300 osób. W międzyczasie nastąpiła zmiana prowadzącego miejsce Andrzeja Toporka (musiałem zrezygnować z powodu kontuzji) zajął członek Zarządu Klubu Kazimierz Sławiński. Na odprawie przedrajdowej przydzielono prowadzącym dodatkowo 5 przewodników: Zbyszka Borowca, Ulkę Zychowicz, Monikę Kotulską, Janusza Komorowskiego "Rocha" i Roberta Nicponia.

I wreszcie w dniu 24 września 2016 o godz. 8 zbiórka pielgrzymów przed kościołem pw. Św Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach. Błogosławieństwo w kościele, podział na mniejsze grupy przydzielenie ich poszczególnym przewodnikom i pielgrzymka ruszyła na trasę. Prowadzący trasę, mimo że są debiutantami na tak licznej imprezie wykazali się rozwagą i profesjonalizmem. Grupy ruszyły w odstępach 5 min co zapobiegło tłokowi na trasie, a także rozsądnie zmieniali trasę mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników m.in zamiast przechodzić w bród Belniankę (nieuchronne zamoczenie butów przez wielu uczestników na samym początku trasy), przeszli rzeczkę kładką nakładając kilkaset metrów trasy.
Pomimo kilku przygód na trasie: ulewny deszcz na szczęście krótkotrwały w okolicach Wału Małacentowskiego, użądlenie 10 letniego chłopca przez pszczołę w grupie Uli Zychowicz, czy błotnista przeprawa przez Słupiankę można powiedzieć, że przemarsz tak licznej grupy trudną liczącą 17 km trasą odbył się sprawnie i spokojnie. W przewidzianym czasie tj w godz 13:30- 14:00 poszczególne grupy z trasy nr 5 dotarły do klasztoru na Świętym Krzyżu. Brawa dla prowadzących od uczestników pielgrzymki (największe dla Uli Zychowicz) świadczą o tym, że dobrze wypełnili oni swoje zadanie.

Członkowie KTP "Przygoda" uczestniczyli również na innych trasach Rajdu Pielgrzymkowego i to wyjątkowo aktywnie. Najliczniejszą po ponad 1200 osobową trasę "Tatarską" z Dębna prowadził Piotrek Garecki, wśród wspomagających go przewodników byli Renata Tomczyk i Krzysiek Kowalski.
Najdłuższą 40km trasę "Mocarny Szlak" z Kielc prowadził Leszek Segiet, trasę "Heraldyczną" z Paprocic prowadziła Grażyna Dziółko, a trasę "Jelenoiwską" z Piórkowa Zbyszek Tatarczuch. W XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym uczestniczyło 5033 turystów-pielgrzymów.

Uroczystości na mecie Rajdu rozpoczęły się wręczeniem odznaki Korona Gór Świętokrzyskich. W tym roku zdobyli ją m.in członkowie KTP "Przygoda" Piotr Garecki i Andrzej Toporek, oraz sympatyk Klubu Marcin Duda. Rajd zakończyła Msza Święta z udziałem 4 biskupów i procesja z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Na koniec chciałem pogratulować prowadzącym trasę "Przygody " Mirkowi Kołodziejowi i Kaziowi Sławińskiemu za udany debiut w tak wielkich imprezach, a Mirkowi Kubikowi za pomoc i wsparcie moralne. Jestem pewny, że powstała kolejna tradycja w KTP "Przygoda" organizacja ,firmowanie i prowadzenie jednej z tras następnych Świętokrzyskich Rajdów Pielgrzymkowych.

Andrzej Toporek


Statystyka trasy" Przygoda podczas " XVII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego

Kierownicy trasy

Mirosław Kołodziej,  Kazimierz Sławiński
Przewodnicy Urszula Zychowicz, Borowiec Zbigniew, Janusz Komorowski, Monika Kotulska, Nicpoń Robert
Liczba pielgrzymów - turystów 286 osób
Grupy parafialne uczestniczące w Rajdzie na trasie "Przygody"

Parafia p.w. Matki Bożej Łaskawej z Jędrzejowa

Parafia p.w. Trójcy Świętej z Jędrzejowa

Parafia p.w. Chrystusa Króla z Kielc

Parafia p.w. św. Antoniego z Padwy - Kielce

Parafia p.w. św. Wojciecha z Kielc

Parafia p.w. św. Jacka z Leszczyn

Parafia p.w. Chrystusa Króla z Kielc

Parafia Najświętszego Serca z Wiernej Rzeki

 

Dziękujemy gorąco Wszystkim za udział w rajdzie zoraganizowanym przez nasz Klub i zapraszamy ponownie za rok.  Z Klubem Turystów Pieszych PTTK "Przygoda".

 


Zdjęcia: Zbigniew Borowiec
Mirosław Kołodziej
  Mirosław Kubik
  Kazimierz Sławiński

 

 

 

Do nawigacji najprościej używać strzałek klawiatury. 

Kalendarz Imprez