Relacje
czwartek, 06 kwiecień 2017 18:22

Relacja z wyjazdu na I etap Małopolskiego Szlaku Papieskiego (26.03.2017)

Wyjazd rozpoczął się punktualnie o godz. 6 rano (pomimo zmiany czasu i nie wstawienia się na zbiórce jednej osoby) z ul. Biskupa Kaczmarka w Kielcach. Tak, że w 18 osób wyruszyliśmy na trasę przez Kraków do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie dotarliśmy na godz. 8.30. Szybko przemieściliśmy się do bazyliki, gdzie przed obrazem Matki Boskiej Anielskiej zwanej Kalwaryjską, każdy miał chwilę na cichą modlitwę i rzut oka na wnętrze barokowego wyposażenia.

p3263690 minO godz. 9.00 rozpoczynała się msza św., a my zgromadziliśmy się przed pomnikiem Jana Pawła II na Rajskim Placu, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe i indywidualne oraz wysłuchaliśmy paru zdań kol. Krzysztofa Kowalskiego – przewodnika beskidzkiego na temat obiektu. Przy porannej mgiełce i lekkim wiaterku grupą przeszliśmy na teren części pielgrzymkowej, by po chwili wyruszyć odcinkiem dróżek Matki Boskiej zielonym szlakiem na górę Żar 527 m npm. Tu chwila odpoczynku dla złapania oddechu i wysłuchania gawędy o dróżkach, by następnie czarnym szlakiem przejść przez Bugaj i Łękawicę na Górę Jaroszowicką – 554 m npm. Po drodze widoczność i pogoda się poprawiła ukazując przepiękne panoramy na Beskid Mały i Żywiecki odsłaniając na chwilę Babią Górę 1725 m npm. – Królową Beskidów z wiosennej czapy chmur. Pogoda stopniowo ulega poprawie, więc i humory dopisują oraz myśl o papieskich kremówkach dodaje nam sił.
Na Jaroszowickiej Górze zmieniliśmy kolor szlaku na żółty i nim zeszliśmy do Gorzenia Górnego przed dworek Emila Zegadłowicza – założyciela Grupy Literackiej „Czartak” i absolwenta Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach,które również ukończył Karol Wojtyła.


p3263837 minKrótkie zastanowienie się z mapą nad dalszą marszrutą do Wadowic, gdzie 4 uczestników podążyło żółtym szlakiem na Iłowiec i potem niebieskim dotarło do Wadowic na godz. 17.Główny trzon grupy podążył czarnym szlakiem rowerowym do Zawadki i następnie drogą asfaltową do rodzinnego miasta papieża po drodze napotykając czarny szlak,który zawiół nas na osiedle XX lecia pod kościół św. Piotra i Pawła – jako wotum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r.
Krótki opis i ul. św. Faustyny dotarliśmy na rynek o godz. 16. Tu po krótkim opisie każdy miał 45 minut na odpoczynek, posilenie się (w tym skosztowania kremówek i zaopatrzenie się w nie do domu), indywidualne zwiedzanie obiektów znajdujących się przy rynku – Domu Rodzinnego Jana Pawła II z zewnątrz (rodzice wynajmowali na I piętrze kamienic Bałamuthów - żyda zajmującego się handlem szkłem, kryształami i ceramiką dwa pokoje z kuchnią), Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie 20 czerwca 1920 r. otrzymał Karol chrzest (również wewnątrz) oraz Państwowego Gimnazjum Męskiego, a obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity.

p3263971 minTo stąd Karol Wojtyła wyniósł znajomość łaciny i greki, gdyż było to gimnazjum o profilu klasycznym oraz zamiłowanie do literatury i teatru. Przy ul. Kościelnej 7, gdzie mieszkał spadła na młodego Karola pierwsza rodzinna tragedia – w 1929 r. umarła Jego matka Emilia - zajmująca się domem i dorywczo pracą szwaczki. Trzy lata później otrzymał wiadomość o śmierci swego starszego brata Edmunda - który będąc lekarzem w nieodległym Bielsku – zaraził się szkarlatyną.
Dom w Wadowicach Karol senior i Karol junior opuścili po maturze w 1938 udając się do Krakowa, gdzie zamieszkali w domu Kaczorowskich ( rodzinnym Jego matki) a przyszły papież podjął studia polonistyczne na UJ. W lutym 1941 zmarł ojciec Karola, on zaś sam , nie mogąc z powodu okupacji niemieckiej kontynuować studiów, zmuszony był pracować fizycznie – początkowo, od jesieni 1940 r. w kamieniołomie w Zakrzówku, następnie w oczyszczalni sody w Borku Falęckim. Jednocześnie rozwijał swoje zainteresowania teatralne.
W 1942 wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie i tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1946 r. 4 lipca 1958 r. otrzymał nominację biskupią (28.09.1958 r. konsekracja biskupia w katedrze na Wawelu),a 13 stycznia 1964 mianowany arcybiskupem krakowskim. Biret kardynalski otrzymał 26 czerwca 1967 r.,a 16 października 1978 r. został wybrany papieżem. Zmarł w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku po ciężkiej chorobie, gdzie został pochowany .

O godz. 17.15 wyruszyliśmy w drogę powrotną, by do Kielc dotrzeć na godz. 20 i jeszcze zdążyć na mecz Polaków. Dziękuję wszystkim obecnym za stworzenie wspaniałej atmosfery, a kol. Kazimierzowi Sławińskiemu za pomoc i „zamykanie” grupy.p3263749 min


Relację sporządził – Krzysztof Kowalski – sprawca tego zamieszania.


Zapisy na II etap Małopolskiego Szlaku Papiesiego pod adresem http://www.przygoda.kielce.pttk.pl/item/410-ii-etap-malopolskiego-szlaku-papieskiego-z-ktp-przygoda-zapisy

 Zdjęcia: K.S.

 

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
 

Pogoda Kielce z serwisu