Relacje
czwartek, 11 maj 2017 18:26

Relacja z "wycieczki z przewodnikiem" w ramach XIII Maratonu Unijnego (01.05.2017)

 

Klub Turystów Pieszych “Przygoda” już po raz kolejny wspiera uczestników “Twardziela Świętokrzyskiego” i “Unijnej 50-tki”. My pokonujemy dystans tylko 18-tu kilometrów, ale i tak udziela się nam wspaniała atmosfera tej imprezy.
Trasa XIII “Twardziela Świętokrzyskiego” przebiegała z Gołoszyc do Strawczyna. Uczestnicy mieli do pokonania 100 km.
W tym roku na starcie stanęło 146 uczestników, z czego do mety dotarło 115, w tym 22 kobiety.
“Unijna 50-tka” wymaga pokonania dystansu 50 km czerwonym szlakiem turystycznym z Ameliówki do Strawczyna, w ciągu 12 godzin. W tym roku dystans ten pokonało 57 osób.
W obu grupach startowali członkowie “Przygody”, a więc tym chętniej uczestniczyliśmy w “Wycieczce Unijnej”.

xiii rajd unijny 016 minTrasa wędrówki przebiegała z Oblęgorka do Strawczyna, a przewodnikami byli: Grażyna Dziółko, Andrzej Toporek i Jerzy Pabian. W Oblęgorku, przed Pałacem Henryka Sienkiewicza, zgromadzili się członkowie i sympatycy Klubu “Przygoda”, przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywny Ćmińsk i mieszkańcy gminy Strawczyn. Łącznie ok. 80 osób.

No to w drogę! Trasa przepiękna, chociaż utrudniona przez rozlewiska wodne, powstałe w wyniku ostatnich, kilkudniowych opadów.
Do pokonania trzy wzniesienia: Barania Góra, Góra Siniewska oraz Góra Perzowa.
Ta ostatnia najbardziej wyczekiwana przez uczestników maratonu, jako ostatnie wzniesienie, które musieli pokonać.
W czasie jednego z postojów przesympatyczne Panie z Urzędu Gminy w Strawczynie postanowiły przeprowadzić wśród nas konkurs wiedzy o gminie. No to nas zaskoczyły! Nie było jednak tak źle. Daliśmy radę odpowiedzieć na wszystkie pytania, trochę przy wsparciu przewodników oraz internetu. Najlepsze w tym okazały się młode uczestniczki Marta i Renia, które błyskawicznie nawiązały współpracę z wujaszkiem Google.
Dalej wędrówka przebiegała spokojnie, w miłej atmosferze i przy sympatycznej, chociaż trochę wietrznej pogodzie. Poza jednym zdrowotnym incydentem młodej dziewczyny, do której trzeba było wezwać pogotowie. Wszystko zakończyło się szczęśliwie dzięki zdecydowanej interwencji Grażyny Dziółko i Ewy Janikowskiej oraz Jurka Pabiana.

xiii rajd unijny 101c minCo jakiś czas mijali nas mniej lub bardziej zmęczeni uczestnicy maratonu. Oczywiście każdy z nich był witany przez nas gromkimi brawami i okrzykami. Mam nadzieję, że ten nasz doping był dla nich motywujący.
Na Górze Perzowej gdy wypoczywaliśmy przy kapliczce Św. Rozalii, dotarł do nas Grzesiu Krochmal. Oczywiście został serdecznie przywitany i wyściskany, po czym ruszył w ostatni etap drogi.
Dotarliśmy na stadion czyli do Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Strawczynku, gdzie była meta maratonu unijnego. Tam zostaliśmy przywitani przez Stowarzyszenie Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich.

Do godziny 17-tej czyli czasu dekoracji uczestników zostało jeszcze trochę czasu. Witaliśmy więc brawami kolejnych maratończyków docierających do mety, niektóre osoby postanowiły jeszcze popróbować swoich sił na bieżni lekkoatletycznej, a pewna grupa na widowni oddawała się tańcom w rytm muzyki sterowanej przez Mirka Kubika.
Niektórzy z nas wzięli udział, z sukcesem, w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Brawa dla Hani Czubińskiej i Marty Skrzypczyk.
Pomimo chłodu i dość przejmującego wiatru trwaliśmy do końca uroczystości nagradzania maratończyków, szczególnie kibicując naszym klubowiczom.

xiii rajd unijny 132a min


“Twardzielem Świętokrzyskim” zostali:
Marta Faliszewska
Anita Karcz
Marcin Duda
Kazimierz Sławiński

“Unijną 50-tkę” ukończyli:
Urszula Zychowicz
Grzegorz Krochmal

Serdecznie gratulujemy wszystkim maratończykom.
Ogromny szacunek należy się organizatorom tego przedsięwzięcia oraz tym, którzy kosztem snu, dzielnie trwali na punktach trasy i bezinteresownie zabezpieczali przebieg imprezy.
Kończąc tą relację składam szczególne podziękowania przewodnikom prowadzącym wędrówkę oraz wszystkim uczestnikom za wspaniały doping uczestników ogólnopolskiego maratonu po Górach Świętokrzyskich.

Ewa Gonciarz


 Zdjęcia: Ewa Gonciarz
  Zbigniew Borowiec
  Jerzy Pabian
  Mirosław Kubik

 

 


Zapisy na wycieczki

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
 

Pogoda Kielce z serwisu