Relacje
piątek, 23 czerwiec 2017 17:39

Relacja z wycieczki: Brody Iłżeckie - Krynki ... Witulin - Staw Kunowski (10.06.2017)

10.06.2017r. odwiedziliśmy powiat starachowicki i ostrowiecki podziwiając tam dziwy natury oraz pozostałości Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w Brodach Iłżeckich, podziwiając na wstępie dawny most i przepusty rzeczne , które spiętrzały wodę na rzece Kamiennej , będąc źródłem energii
dla rozwijającego się przemysłu.
Naszym przewodnikiem był Dariusz Zmorzyński- przewodnik świętokrzyski, znany z dowcipu, robienia kawałów i ciągania turystów po nieprzetartych szlakach, zupełnie nieznanych nikomu zakątkach Ziemi świętokrzyskiej. Wkrótce sami przekonaliśmy się o tym. Faktycznie, przekaz był jak najbardziej trafiony.


Idąc dalej odwiedziliśmy Krynki, kościół barokowy w Krynkach, Rezerwat Skały w Krynkach, Doły Biskupie , gdzie spotkaliśmy Monikę - miejscową artystkę , fotografując się na tle wymalowanego przez nią domu. Zobaczyliśmy też dawną niszczejącą fabryką tektury "Witulin", własność Gombrowiczów, którzy myśleli, że ich syn będzie fabrykantem ale wybrał inną drogę. I dobrze dla polskiej literatury.
Kolejną atrakcją były skały dolomitu po dawnej kopalni, wąwóz lessowy z wystającymi korzeniami drzew , 300 letnia lipa , no i Nietuliska Duże , gdzie zaczęło lać. Pomimo pogody, chwilę zatrzymaliśmy się w Nietulisku Fabrycznym , gdzie znajdują pozostałości walcowni . Musiała to być imponująca budowla w tamtych latach. I tak w strugach deszczu dotarliśmy do stacji PKP w Stawie Kunowskim, która wg opowieści Darka , miała być nowoczesna, z barem, gorącą kawą, a była .... Szkoda mówić, dobrze, że było zadaszenie. No i co mieliśmy zrobić naszemu przewodnikowi, gdy zobaczyliśmy taki przystanek - , kolejna salwa śmiechu.


Tekst: Urszula Łukaszyk
Zdjęcia: Urszula Łukaszyk i Marcin Duda

 

 

 

Zapisy na wycieczki

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
 

Pogoda Kielce z serwisu