Relacje
sobota, 02 czerwiec 2018 17:22

Reacja z VI Etapu Małopolskiego Szlaku Papieskiego (19-20.05.2018)

Szósty, dwudniowy etap zdobywania Małopolskiego Szlaku Papieskiego wypadł w terminie 19- 20 maja b. r. Wybraliśmy się kameralną grupą liczącą 17 osób pod dowództwem kol. Krzysztofa Kowalskiego. Tym razem przez dwa dni przemierzaliśmy Gorce. Gorce mają tu duże znaczenie gdyż Jan Paweł II szczególnie je umiłował i był w nich częstym gościem.

Na terenie Gorców jest wiele miejsc związanych z osobą Jana Pawła II. Niektóre odwiedzał wraz z młodzieżą akademicką jako duszpasterz studentów. W innych przebywał już jako biskup i kardynał. Są także takie, gdzie osobiście nie był, ale gdzie zawsze o nim myślano, polecając go w gorących modlitwach Bożej opiece.

Pamięć o tej wielkiej postaci jest szczególnie żywa w trzech miejscach, które dane nam było odwiedzić podczas pierwszego dnia naszego wędrowania: w kaplicy pasterskiej pod Turbaczem, przy Szałasowym Ołtarzu na Hali Turbacz i w dolinie Kamienicy – przy Papieżówce.

P2080546 min


Trasa pierwszego dnia przedstawiała się następująco: Kowaniec- Bukowina Miejska- Turbacz schronisko PTTK- Hala Turbacz- Czoło Turbacza - Przełęcz Borek- niebieski szlak- Dolina Kamienicy (22 km). Większość trasy wędrowaliśmy żółtym szlakiem a na przeł. Borek przenieśliśmy się na szlak niebieski.
Wydawałoby się, że kulminacyjnym i najważniejszym momentem tego dnia było wejście na Turbacz- najwyższy szczyt Gorców. Jednak, przynajmniej dla mnie, większe znaczenie miało odwiedzenie miejsc związanych z Janem Pawłem II, o których wyżej wspomniałam. Miejsca te są bardzo klimatyczne, wspaniale wkomponowane w gorczański krajobraz. Słów kilka na temat miejsc upamiętniających naszego ukochanego papieża:

 

Kaplica Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców

P2080446 minKaplica Matki Boskiej Królowej Gorców znajduje się w górnej części polany Rusnakowej tuż przy żółtym szlaku. Nazywana jest także Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Wybudowano ją w 1979 z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, z inicjatywy Czesława Pajerskiego – właściciela polany i honorowego kustosza Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu. Powstała na miejscu wcześniej tu istniejącej niedużej kapliczki Matki Bożej Królowej Gorców. Jest ona pomnikiem walki o wolną Polskę; wykonana jest z pnia z trzema wbitymi w niego bagnetami i oplecionego drutem kolczastym symbolizującym spętaną niewolą Polskę. Poświęcona jest Janowi Pawłowi II gdyż trzykrotnie planowano tu wizytę naszego papieża i trzykrotnie do tego nie doszło...

 

Szałasowy Ołtarz na Hali Turbacz

P2080513 minSzałasowy Ołtarz to polowy ołtarz na Hali Turbacz w Gorcach, stylizowany na wejście do szałasu pasterskiego, związany z osobą Jana Pawła II. Ołtarz powstał w 2003 na miejscu dawnego szałasu pasterskiego, w którym 17 września 1953 Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, odprawił mszę świętą dla grupy młodzieży akademickiej, z którą wędrował po Gorcach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uczynił to zwrócony twarzą do wiernych, a było to 10 lat przed Soborem Watykańskim II, na którym zreformowano liturgię.
Na pamiątkę tego wydarzenia od 2003 r. w każdą trzecią niedzielę września, na hali Turbacz przy Szałasowym Ołtarzu, odtworzonym z dawnego szałasu, odprawiana jest Msza św.
Inicjatorami upamiętnienia miejsca byli Anna i Tadeusz Kochańscy z Krakowa.

 

Schron Papieżówka.

P2080615 minPapieżówka – polana w dolinie rzeki Kamienica w Gorcach, w miejscu, gdzie ze stoków Gorca uchodzi do Kamienickiego Potoku jego dopływ – potok Ustępny. Na polanie tej znajduje się szałas, który w 1976 r. służył, ówczesnemu metropolicie krakowskiemu Karolowi Wojtyle, jako schron podczas dwutygodniowych wędrówek po Gorcach. Wybrał to miejsce ze względu na oddalenie, spokój, a także dlatego, że znał już Gorce z wcześniejszych wędrówek. Mieszkał w spartańskich warunkach; jedyne wyposażenie szałasu stanowił drewniany stół, stołek z pnia drzewa i prycza z gałęzi. Własnoręcznie poukładał kamienie przed szałasem. Nikt nie rozpoznał go w czasie tego pobytu w Gorcach.

Dla uczczenia pobytu kardynała Wojtyły umieszczono na polanie duży głaz z pamiątkową tablicą. Znajduje się na niej napis cytujący słowa, które Karol Wojtyła już jako papież Jan Paweł II wygłosił w czasie jednej z pielgrzymek do Polski: "Pilnujcie mi tych szlaków". Szałas został w 2004 odnowiony.

Pierwszy dzień wyprawy dostarczył nam wielu wrażeń- zdobyliśmy Turbacz oraz wspominaliśmy Jana Pawła II. Przy Papieżówce, powiem szczerze rozglądałam się wokół, wypatrując Jana Pawła II bo tak poczułam tu Jego ducha i obecność…

P2080502 min


Pogoda też nie pozwoliła na rutynę. Przez cały dzień świeciło piękne słoneczko a pod koniec trasy zebrały się chmury i nieźle polało. Oj, kto by nie wziął peleryny miał by się z pyszna. Taka dynamika w pogodzie to był to miły akcent na szlaku bo w końcu w górach wszystkiego powinno się zasmakować :-)


Niedziela- drugi dzień wędrówki szlakami Gorczańskiego Parku Narodowego. Wystartowaliśmy w Szczawie kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem a dalszy przebieg trasy to: Nowa Polana - niebieski szlak - Gorc - zielony szlak - Ochotnica Dolna (16,2 km)
Pogoda w tym dniu dopisała koncertowo a mu podczas wędrówki podziwialiśmy przepiękne krajobrazy. Czuło się klimaty iście bieszczadzkie- Gorce wg mnie są malownicze i urokliwe- naprawdę bardzo mi się podobają i troszkę przypominają Bieszczady. Najważniejszym momentem na trasie było zdobycie szczytu Gorc oraz podziwianie gorczańskich panoram ze znajdującej się na szczycie wieży widokowej.

P2080662


W drodze powrotnej do Kielc zatrzymaliśmy się w miejscowości Łopuszna gdzie odwiedziliśmy grób ks. prof. Józefa Tischnera.

Weekend w Gorcach, z klubem „Przygoda” to była prawdziwa przyjemność- relaks i odpoczynek w przepięknych okolicznościach przyrody i pogody, w doborowym towarzystwie.
Tradycyjnie dziękuję kol. Krzysztofowi Kowalskiemu za przygotowanie i poprowadzenie tej pięknej wyprawy a wszystkim uczestnikom za miłą i serdeczną atmosferę oraz zdyscyplinowanie.
A wracając do Jana Pawła II- Ojciec Święty zawsze pamiętał o Gorcach. Wspominał je na spotkaniach z przyjaciółmi. Oglądał pamiątki przywożone Mu przez pielgrzymów odwiedzających Watykan. O tym, że Gorce zawsze żyły w Jego pamięci świadczyły także słowa, jakie spontanicznie wypowiedział podczas pożegnania z uczestnikami wspólnego różańca w Ludźmierzu, w czasie Jego pielgrzymki do Polski w 1997 roku. Widząc rysujące się na horyzoncie znajome góry zawołał „Chodź na Turbacz”.

P2080530 min

 

Tekst i zjęcia: Joanna Burtnik


 

 

Kalendarz Imprez