Relacje
sobota, 07 lipiec 2018 21:24

Relacja z wyprawy w Góry Stołowe z Klubem Przygoda - dzień drugi

Piątek 1 czerwca to drugi dzień pobytu, klubu „Przygoda”, w Górach Stołowych oraz wyjście na szlak. Wędrowaliśmy na trasie: Pstrążna- Bukowina Kłodzka- Błędne Skały Skalny labirynt/- Pod Skalniakiem 894 m- Rozdroże pod Ptakiem- Lisia Przełęcz- Białe Skały- Skalna Furta 775- Skały Puchacza- Łężyce.

To był bardzo piękny, słoneczny dzień, wypełniony wrażeniami i zwiedzaniem a najważniejszym punktem programu były Błędne Skały.

DSC02262 min

Błędne Skały to zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto). Znajduje się między Kudową-Zdrojem a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Najbliższa miejscowość to Bukowina Kłodzka.

Pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi, jak skalne maczugi, grzyby, czy słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna. Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak „Stołowy Głaz”, „Tunel”, „Kuchnia” czy „Kurza Stopka”. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów.

DSC02313 min

Skalny Labirynt na wszystkich zrobił duże wrażenie. Monumentalne i różnorodne formy skalne wzbudzały zachwyt i podziw. Bez końca robiliśmy pamiątkowe fotki, nie chciało się stamtąd wychodzić.

Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze! Przejście labiryntu zajmuje ok. 35 minut, na zwiedzanie należy przeznaczyć ok 1 godziny- nam to chyba zajęło trochę dłużej ;-)

DSC02381 min

Ciekawostka- w Błędnych Skałach kręcono film "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Drugim ciekawym miejscem były Białe Skały.

Białe Skały to wysokie, ponad 30-metrowe skały, stanowiące dużą atrakcję turystyczną Karłowa, z którego można do nich dojść żółtym szlakiem.

Swoją nazwę Białe Skały zawdzięczają temu, że są zbudowane z piaskowców o jasnym zabarwieniu. Leżą one na południowy wschód od Karłowa, na wysokości około 780-800 m n.p.m. w pobliżu Lisiej Przełęczy, około 800 m od Drogi Stu Zakrętów. To właśnie z niej, z parkingu, najłatwiej i najszybciej można się dostać do Białych Skał (około 10 minut).

DSC02429 min

Białe Skały nazywane są też Białym Kamieniem lub Białymi Ścianami. Skały te tworzą zbocza ciągnące się na przestrzeni około 1 km, a swym kształtem przypominają baszty, mury i skalne wieżyce. Część skał posiada nazwy: „Zielony Król”, „As Atu”, „Bubek”, „Zielona dama”, „Kibic” czy „Zły”.

Wędrówkę, pełną przeżyć i wrażeń zakończyliśmy w Łężycach. Był to piękny dzień- tak jak poprzedni w doborowym towarzystwie i przy pięknej pogodzie.

 

Tekst: Joanna Burtnik
Foto: Joanna Burtnik, Renia Gębska, Jan Wiórek


 

Kalendarz Imprez