Relacje
środa, 11 lipiec 2018 17:46

Relacja z wyprawy w Góry Stołowe z Klubem Przygoda - dzień czwarty

3 czerwca- niedziela to czwarty dzień- dzień pobytu klubu „Przygoda”, w Górach Stołowych. W tym dniu czekała nas podróż powrotna do Kielc a przed podróżą odwiedzenie dwóch ciekawych miejsc: Wambierzyc oraz Twierdzy Srebrna Góra.

W Wambierzycach odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin oraz Ruchomą Szopkę.

Renesansowa bazylika robi niemałe wrażenie , jest Sanktuarium Maryjnym. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Do Sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest szeroka, podzielona na 3 części.

 

DSC02767

Najbardziej ceniona i czczona jest tutaj cudowna figurka Matki Bożej z drzewa lipowego przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem. Figurka, podobnie jak inne tego typu wizerunki, ubierana jest w sukienkę. Wambierzyckie Sanktuarium nosi tytuł bazyliki mniejszej. Przy świątyni istnieje klasztor franciszkanów, rozległa Kalwaria przypominająca tę z Jerozolimy oraz ruchoma szopka słynna w szerokiej okolicy.


Ostatnią atrakcją wyjazdu była forteca w Srebrnej Górze. Zwiedzaliśmy ją z przemiłą panią przewodnik, która przedstawiła nam historię powstania i funkcjonowania fortecy. Pani przewodnik utemperowała co niektórych panów i tak np. Jacek Śniadecki i Konrad Czołg posmakowali czym kiedyś, dla niesfornych żołnierzy była kara na niewinnie wyglądającym osiołku :-)

DSC02818

 

Twierdza Srebrna Góra, z lat 1763–1777, wznosi się nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną, strzegła przejście przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej, składa się z 6 fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów, jeden z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce, znacznie większa od twierdzy kłodzkiej, wybudowana przez Fryderyka II po Wojnie siedmioletniej. Jest to największa górska twierdza w Europie. Obecnie w Srebrnej Górze znajduje się plenerowa wystawa broni ciężkiej z okresu II wojny światowej. Z korony twierdzy rozpościera się widok na Sudety m.in.: Góry Sowie i Bardzkie.

DSC02771

 

Podczas całego wyjazdu mieliśmy również atrakcje towarzyskie. Wieczorami odbywały się wieczorki integracyjne przy grillu, ognisku oraz gitarze. Ogniomistrzem i przygodowym kucharzem był kol. Konrad Zackiewicz zwany Czołgiem a na gitarce grał i śpiewał kol. Jacek Śniadecki.

Organizatorami wyprawy w Góry Stołowe, i realizatorami byli kol. Krzysztof Kowalski i Jacek Śniadecki. W imieniu uczestników tej pięknej, niezapomnianej wycieczki serdecznie dziękuję za trud i serce wniesione w zorganizowanie wyjazdu. Wyprawa ta na długo zostanie w sercach i pamięci uczestników a w moim na pewno. Góry Stołowe są inne od innych gór i na pewno warto chociaż raz w życiu pojechać i zobaczyć ten przepiękny zakątek Polski.

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik


 

Kalendarz Imprez