Relacje
czwartek, 06 wrzesień 2018 16:03

Relacja z wędrówki "Przygody" na VII Dzień Pieroga Świętokrzyskiego (28.08.2018)

W niedzielę 28 sierpnia 2018 r. W Gminie Miedziana Góra, w malowniczej miejscowości Bobrza, na terenie zabytkowego Zakładu Wielkopiecowego, już po raz VII odbyła się niecodzienna impreza - Święto Pieroga Świętokrzyskiego, podczas którego zespoły z całego województwa świętokrzyskiego rywalizują o laur "Złotego Pieroga" w konkursie na najsmaczniejsze pierogi.
Festyn ten, to prawdziwa gratka dla smakoszy pierogów, bowiem można skosztować tych świętokrzyskich specjałów z przeróżnym farszem, począwszy od tradycyjnych z kapustą i mięsem czy grzybami po nadziewane warzywami czy podawane na słodko.
Nie mogło więc w tak ciekawym miejscu i chwili zabraknąć "Przygody", a to za sprawą Kolegów Maćka Pękowskiego i Maćka Toborowicza, którzy postanowili nas doprowadzić na festyn.


Niestety pogoda w tym dniu nas nie rozpieszczała. Od rana było pochmurno, no i zaczął padać deszcz. Pomimo tego, na przystanku linii nr 32 przy ul. Żytniej zjawiło się 24 śmiałków, którzy nie zważając na przeciwności losu, postanowili dotrzeć do Bobrzy i posmakować tych świętokrzyskich specjałów. Trasa naszej wędrówki została zaplanowana z Samsonowa, przez Kołomań, Wzgórze Kołomańskie, Przyjmo do Bobrzy.

W Samsonowie rozpoczęliśmy wędrówkę od obejrzenia urokliwych ruin, które bynajmniej nie są pozostałościami pałacu czy zamku rycerskiego, ale ważnego zakładu metalurgicznego Staropolskiego Zagłebia Przemysłowego – Huty – „Józef”, wybudowanej na przełomie lat 20-tych XIXw.

SAM 4407Niestety deszcz nie zamierzał ani na chwilę odpuścić. Tak więc odziani w różnokolorowe peleryny, poncza i płaszcze przeciwdeszczowe, z profesjonalnie ubranymi w kamizelki odblaskowe naszymi przewodnikami Maćkami, ruszyliśmy, aby pokonać ok. 14-to kilometrową trasę.

W takich warunkach nie było mowy o podziwianiu w tym dniu pięknych widoków czy innych uroków natury, ale spod ociekających wodą kapturów i tak grzybomaniacy potrafili dostrzec całkiem dorodne okazy.
Droga przebiegała nam w bardzo sympatycznej atmosferze, wesoło, z dowcipnymi pogawędkami na postojach, a Marek co jakiś czas dzielił się z nami swoją "radością".
Wreszcie nasza kolorowa drużyna dotarła pod mur oporowy w Bobrzy. Tam już uczestnicy festiwalu przygotowywali swoje stoiska. Oczywiście my super głodni rzuciliśmy się na degustację pierogów.
A było w czym wybierać. Poza popularnymi pierogami z mięsem, ruskimi czy z kapustą i grzybami można było pokosztować: z warzywami, z kaszanką, z ciecierzycą, z podrobami i kaszą jaglaną, z kaszą i kaczką, serem z miętą i jeszcze mnóstwo innych, których nie pamiętam.

SAM 4478
SAM 4455

SAM 4477

SAM 4459


Były też przepyszne ciasta. Oczywiście z przyjemnością delektowaliśmy się tymi smakołykami.
Szkoda tylko, że aura zmusiła nas do szybkiego powrotu do Kielc, bo impreza zapowiadała się nader ciekawie. Ale i tak było fajnie.
Serdeczne podziękowania zarówno prowadzącym trasę Maćkom, jak również wszystkim uczestnikom za poczucie humoru i świetną atmosferę całej wędrówki.
Mam nadzieję, że za rok będziemy mieli okazję uczestniczyć w kolejnej edycji tej fajnej imprezy, ale w bardziej sprzyjających warunkach pogodowych.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Gonciarz


 

Zapisy na wycieczki

  • 11-14.06.2020 - Wyjazd KTP PTTK "Przygoda" w Bieszczady
    11-14.06.2020 - Wyjazd KTP PTTK "Przygoda" w Bieszczady  Klub Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" zapraszana czterodniową wycieczkę autokarowo-pieszą"BIESZCZADY MNIEJ ZNANE" Termin: 11-14.06.2020 (czwartek - niedziela)Miejsce: Bieszczady PółnocneOrganizator: Piotr GareckiZbiórka: 11.06.2020 r. (czwartek), godz. 5:30, stacja paliw Orlen, ul. Żytnia w Kielcach.…
    Czytaj dalej...

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30