Strona Główna
środa, 31 maj 2017 16:08

15-18.06.2017 - Czeski Raj - Hradec Kralove (zmiana opłaty za wycieczkę!)

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na
czterodniową wycieczkę do Republiki Czeskiej

Termin: 15 – 18.06. 2017 (cztery dni) BOŻE CIAŁO
Kierownictwo wyjazdu : Krzysztof Kowalski i Andrzej Kozalski

PROGRAM WYCIECZKI:

1 dzień 15.06.2017 czwartek Boże Ciało:
Wyjazd z Kielc o godzinie 4.00 z parkingu na ul. Biskupa Kaczmarka. Zbiórka 15 minut wcześniej. Przejazd przez Ołomuniec do Litomyśla. Spacer po Litomyślu: stare miasto,zamek renesansowy z zewnątrz.

Przejazd przez Nové Hrady - niewielką miejscowość, której główną atrakcją turystyczną jest usytuowany w północno-wschodniej części miasteczka okazały rokokowy pałac. Budowla ta wzniesiona została w latach 1774-1777 z polecenia hrabiego Jeana-Antoine Harbuvala de Chamaré na wzór francuskich letnich rezydencji. Całość zaś, otoczona została malowniczym angielskim parkiem krajobrazowym z francuskimi ogrodami. Bywał często nazywany „Czeskim Wersalem” bądź „Małym Schonbrunn”. Przyjazd na nocleg w Kotlinie Kłodzkiej, rozpakowanie w pokojach i obiadokolacja.

2 dzień 16.06.2017 piątek:
Śniadanie godz.8.00. Godz.8.30 wyjazd do Czeskiego Raju (Český ráj), regionu słynącego z form skalnych, urokliwych miasteczek oraz zamków. Czeski Raj jest najstarszym obszarem chronionego krajobrazu w Czechach wpisanego na listę geoparków UNESCO w ramach Republiki Czeskiej.
Zwiedzanie Jiczyna - malowniczego miasteczka położonego na wschodnim krańcu Czeskiego Raju. Do najważniejszych zabytków Jiczyna zaliczyć trzeba m in. stanowiącą jeden z symboli miasta 52 metrową XVI wieczną bramę Valdicką (Valdická brán), wczesnobarokowy Pałac Wallensteinów (obecnie muzeum), wybudowaną w drugiej połowie XVIII wieku Synagogę, XVII wieczny kościół św. Jakuba Większego, wzniesiony w 1702 roku Słup Mariacki, XIV wieczny kościół św. Ignacego oraz otoczonymi malowniczymi kamieniczkami rynek. Z Jiczyna pochodzi także bohater książek Václava Čtvrteka i czechosłowackiego filmu animowanego Rozbójnik Rumcajs.

Przejazd do ruin Zamku Trosky, monumentalnej XIV wiecznej średniowiecznej warowni obronnej z charakterystycznymi wyrastającymi z bazaltowej skały dwiema wieżami. Pierwsza z nich mierzy 57 metrów i nazywana jest potocznie „Panna”, zaś druga (mniejsza) określana jest mianem „Baba”. Zwiedzanie obiektu - Opłata ulgowa 45 CZK, normalna 70 CZK

Następnie udajemy się do położonego w pobliżu zamku Hrubá Skála z XIVw. otoczony parkiem angielskim. W skład kompleksu zamkowego wchodzi także wybudowany w 1812 roku barokowy Kościół św. Józefa (Kostel sv. Josefa). Piesze przejście (ok. 4 km) do kolejnego zamku Valdštejn. Po opuszczeniu zamku udajemy się do miasteczka Turnov (2km).

Następnie przejeżdżamy przez miejscowość Sobotkę w pobliżu której znajduje się Zamek Kost. Zamek Kost to jedna z największych i najlepiej zachowanych gotyckich średniowiecznych warowni obronnych na terenie Republiki Czeskiej. Budowla ta wzniesiona została w połowie XIV wieku na polecenie Beneša z Vartemberka. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W połowie XVI wieku ówczesny właściciel warowni Krzysztof Popela z Lobkovic założył na zamku browar. Zwiedzanie z zewnątrz. Powrót na nocleg, obiadokolacja.

3 dzień 17.06.2017 sobota:
Śniadanie o godz.8.00. O godz.8.30 wyjazd do Hradec Kralove przez miejscowość Jozefów, gdzie podziwiać będziemy dawną twierdzę będącą od 1948 r. administracyjną częścią Jaromira jednego z najważniejszych zabytków XVIII-wiecznej architektury wojennej. Ogromna forteca została wzniesiona za czasów cesarza Józefa II z podziemnym system korytarzy o długość ok. 45 km. Zwiedzanie - opłata ulgowa 80 CZK , normalna 120 CZK.

Następnie zwiedzanie Hradec Kralove miasta założonego w 1225 r. przez ówczesnego króla Czech Przemysława Ottokara I. Do najważniejszych zabytków Hradec Králové należą m.in. XIII wieczna gotycka katedra św. Ducha , XVI wieczna renesansowa dzwonnica, budynek Starego Ratusza, kościół św. Anny, barokowa kaplica św. Klemensa, XVII wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz XVIII wieczna Rezydencja Biskupia.

Przejazd przez Opočno, w którym znajduje się renesansowy zamek należący do najpiękniejszych zabytków w Republice Czeskiej.We wnętrzach mieści się jedna z najwspanialszych kolekcji broni i uzbrojenia, galeria obrazów oraz biblioteka. Powrót na nocleg. Obiadokolacja i ognisko integracyjne.

4 dzień 18.06.2017 niedziela:
Śniadanie o godz.8.00. O godz.9.00 wyjazd w drogę powrotną. Przejazd do Złotego Stoku. Zwiedzanie kopalni złota (około 1,5 godz; w cenie wyjazdu). Dojazd do Paczkowa malowniczego miasteczka Opolszczyzny. Do zabytków miasta należą mury obronne z 19 basztami i wieżami bramnymi: Wieża Bramy Kłodzkiej, Wieża Bramy Wrocławskiej i Wieża Bramy Ząbkowickiej. Interesujące Muzeum Gazownictwa, w starych budynkach paczkowskiej gazowni ( to jedyny obiekt w Polsce, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego-zwiedzanie o ile czas pozwoli), Kościół Św. Jana Ewangelisty - monumentalny kościół górujący nad Starówką Paczkowa z potężną wieżą i charakterystycznym wykończeniem dachu świątyni w formie tzw. „jaskółczych ogonów”. Po drodze przerwa na posiłek.

Przyjazd do Kielc w godzinach wieczornych.

Nocleg : Ośrodek Wypoczynkowy "Lissa" 57-340 Duszniki Zdrój, Łężyce 71A. Pokoje 3,4 os. z łazienką
http://www.osrodeklissa.com.pl

Koszt wycieczki
● 400,00 zł członkowie KTP PTTK PRZYGODA z opłaconymi składkami za rok 2017
● 410,00 zł członkowie O/Świętokrzyskiego w Kielcach
● 420,00 zł pozostałe osoby
+ 150 CZK na bilety ulgowe lub 230 CZK na bilety normalne płatne w autokarze

Cena w koronach wzrosła ze 190 do 230 koron dla biletów normalnych oraz ze 125 do 150 koron dla biletów ulgowych przysługującym dzieciom do lat 15,studentom i emerytom powyżej 65 roku życia.
Na granicy nie przewiduje się postoju dla zakupu w kantorze koron czeskich

Cena obejmuje:
• transport, ubezpieczenie NNW i bagażu, nocleg z wyżywieniem,opiekę pilota i przewodnika na trasie
• wstępy do wybranych obiektów.

Informnacje:  kol. Krzysztof Kowalski tel. 609-417-577

Przewoźnik : autokar klimatyzowany MISZTOUR Rykoszyn ; www.misztour.pl

Zapisy na wycieczki

Kalendarz Imprez

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
4
5
7
8
12
13
15
16
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
30
 

Pogoda Kielce z serwisu