Strona Główna
wtorek, 15 sierpień 2017 13:50

20.08.2017 - W poszukiwaniu śladów św. Jacka (II)

 

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na wycieczkę:
W poszukiwaniu śladów św. Jacka (II)


Trasa: Mójcza - Góra Otrocz - Cedzyna - Leszczyny - Cedzyna, ok. 16 km

Zbiórka:
przystanek MPK linii 8, ul. Żytnia, godz. 9:30 (odjazd 9:43)

Wycieczkę prowadzi: Anna Hendler

Serdecznie zapraszamy!


koci LeszczynyJ.Snopek


Tym razem zapraszamy na poszukiwanie śladów św. Jacka Odrowąża do Leszczyn.

15 sierpnia 2017 r. minęła 760 rocznica śmierci św. Jacka Odrowąża. Za życia, "Apostoł Północy" pewnie niejednokrotnie odwiedzał nasz region niosąc Ewangelię jego mieszkańcom. Nie zachowały się co prawda żadne dokumenty świadczące o tym, ale przetrwała tradycja w formie licznych podań.

Kościół p.w. św. Jacka Odrowąża w Leszczynach ma już 400 lat . Ufundował go w 1610 r. bp Piotr Tylicki. Konsekrował go 20 października 1628r. Tomasz Oborski (z woli bp Marcina Szyszkowskiego). Patronem świątyni został św. Jacek Odrowąż, wielki dominikanin. Według utrwalonej od pokoleń tradycji kościół powstał w miejscu, w którym odpoczywał pielgrzymujący Jacek. Ponoć miano ujrzeć Świętego Patrona, który wskazał miejsce, gdzie ma stanąć kościół.
W parafii od wieków żywy jest kult św. Jacka. Ponoć za jego wstawiennictwem, podczas I Wojny Światowej budynek kościoła został ocalony od ostrzału artyleryjskiego.

Jak to się stało - dowiemy się w trakcie zwiedzania kościoła. O św. Jacku opowie nam Pani Dorota Tokarska, absolwentka KUL i nauczycielka ze szkoły w Leszczynach.

Kalendarz Imprez