Strona Główna
poniedziałek, 18 grudzień 2017 19:55

31.05. – 03.06.2018 - Wycieczka w Góry Stołowe z Klubem Przygoda

KTP PTTK "Przygoda" zaprasza na
wycieczkę w Góry Stołowe:

OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

Trasa wycieczki: Kudowa Zdrój – Góry Stołowe – Błędne Skały – Szczeliniec – Skalne Grzyby –Wambierzyce – Srebrna Góra

Noclegi: Pensjonat „Lissa” Łężyce (pokoje 3-4 osobowe z łazienkami)

Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje Pensjonat Lissa

Obsługa wyjazdu: Jacek Śniadecki, Krzysztof Kowalski
Liczba uczestników: 49 osób

Koszt wyjazdu:
• Członkowie PTTK PRZYGODA – 460 zł
• Członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2018 – 480 zł
• Pozostali uczestnicy – 500 zł

 

Cena zawiera:
ubezpieczenie grupy, transport, zakwaterowanie, wyżywienie zgodnie z programem, bilety wstępu

Zgłoszenia i wpłaty:
• Zaliczka – gotówka w każdy wtorek grudnia i pierwsze dwa wtorki stycznia w siedzibie PTTK Oddział Świętokrzyski – w godzinach 16.30 – 17.30
• Pozostała kwota – gotówka w każdy pierwszy wtorek lutego, marca i kwietnia w siedzibie PTTK Oddział Świętokrzyski – w godzinach 16.30 – 18.00

INFORMACJE: Jacek Śniadecki tel. 503830824


PROGRAM WYJAZDU

I dzień
• 4.45 – zbiórka – Kielce, Biskupa Kaczmarka
• 5.00 – 13.30 – przejazd do Kudowy Zdrój (planowane 3 przerwy po drodze w tym jedna obiadowa – posiłki we własnym zakresie)
• 13.30 – 15.30 Kudowa Zdrój – Czermna – Kaplica Czaszek (zwiedzanie), Szlak Ginących Zawodów (zwiedzanie)
• 15.30 - 16.30 wyjście na szlak zielony – Czermna – Altana Miłości (punkt widokowy na Kudowę)– Kudowa Zdrój (Park Zdrojowy) ok. 3 km
• 16.00 – 17.30 Zwiedzanie Parku Zdrojowego wraz z Domem Zdrojowym, czas wolny
• 18.30 – przyjazd do pensjonatu, zakwaterowanie, obiadokolacja
• 20.00 – ognisko (grill) integracyjny. Grill odbędzie się bez względu na pogodę (domek grillowy) – w cenie wyjazdu.

Kaplica Czaszek - Niewielka barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych[2]. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą

Kudowa - Zdrój jest uzdrowiskiem podgórskim Miejscowość jest oparta o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie. Właściwości klimatu pływają bardzo korzystnie na szereg procesów ustrojowych: krążenie krwi, oddychanie i trawienie, sprawność układu mięśniowego i nerwowego. Dodatkowym czynnikiem moderującym są zwarte obszary leśne (przewaga drzewostanu świerkowego, sosnowego i bukowego). Podstawowym bogactwem uzdrowiska są naturalne źródła wód mineralnych. Obiekty uzdrowiskowe skupiają się głównie w Parku Zdrojowym u podnóża Góry Parkowej. Stoi tu zabytkowy budynek Sanatorium "Zameczek" o ciekawej architekturze i charakterystycznym dla dawnego budownictwa dolnośląskiego łamanym dachu. Naprzeciw wznosi się budynek Pijalni - najładniejsza i największa pijalnia na Dolnym Śląsku. Wydaje się w niej wody z trzech źródeł. W parku rośnie ponad 300 okazów krzewów i drzew.

II dzień
• 8.00 – śniadanie
• 9.00 – wyjście na szlaki Gór Stołowych
• Pensjonat Lissa (asfalt) – Łężyce – Skały Puchacza 742 m – Skalna Furta 775 m – Białe Skały – Lisia Przełęcz – Rozdroże pod Ptakiem – Pod Skalniakiem 894 m – Błędne Skały (SKALANY LABIRYNT – zwiedzanie ok. 1 godz.) – Bukowina Klodzka – Pstrążna
• 18.00 powrót do pensjonatu (autokar)- obiadokolacja
Czas przejścia : ok. 6 godzin (plus godzina – skalny labirynt)
Długość trasy – ok. 18 km
Suma przewyższeń – ok. 500 m

Góry Stołowe – pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych. Wypiętrzone przed 30 milionami lat są jednymi z nielicznych w Europie gór płytowych. Płyty z górnokredowych piaskowców ciosowych ułożone są poziomo – stąd nazwa gór, bo płaskie jak stół. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest
Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m., w formie widocznego z daleka płaskowyżu – najwyżej położonym punktem jest 12-metrowa skała Fotel Pradziada. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Piaskowcowa powierzchnia szczytu jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skały. Błędne Skały – zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto). Skalne Grzyby – skupisko skał w Górach Stołowych, w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej Polsce. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych w różnym zagęszczeniu form skalnych, rozrzuconych na wysokości ok. 680–700 m n.p.m. i ciągnących się na długości około 2 km, często ustawionych piętrowo na sobie. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram.

III dzień
• 7.30 – śniadanie
• 8.30 – wyjazd z pensjonatu
• 9.00 – wyjście na szlak

Wejście Szczeliniec Wielki – Szczeliniec Wielki Przełęcz 867 m - Schronisko na Szczelińcu Wielkim 917 m (Zwiedzanie SZCZELIŃCA WIELKIEGO) - Rozdroże nad Skalnymi Wrotami - Droga nad Urwiskiem - Radkowskie Skały - Skalne Grzyby: Skalne Wrota, Słoneczne Skały, Pielgrzym, Dwa Borowiki, Adam i Ewa - Niknąca Łąka - Wielkie Torfowisko – Pod Zbójem – Pod Górą Św. Anny 733m – Łężyce 555 m (asfalt)

• 18.30 - powrót do pensjonatu, obiadokolacja

Czas przejścia : ok. 7 godzin (plus godzina – Szczeliniec)
Długość trasy – ok. 21 km
Suma przewyższeń – ok. 600 m
20.00 – ognisko (grill) pożegnalny – zaopatrzenie we własnym zakresie (organizator zapewnia tacki, sztućce, kubki jednorazowe, musztardę, keczup, węgiel, gitarę). Grill odbędzie się bez względu na pogodę (domek grillowy).

IV dzień
• 7.30 – śniadanie
• 9.00 – wyjazd z pensjonatu
• 9.30 – 11.00 przejazd do Wambierzyc, zwiedzanie Wambierzyc: zabytkowa Bazylika NMP, Ruchoma Szopka, Droga Krzyżowa (fragment)

WAMBIERZYCE - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z początku XVIII, o barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). Świątynia została wybudowana w miejscu drewnianej kaplicy z 1263 roku. Powstanie w miejscowości sanktuarium maryjnego związane jest z XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. wykonana z drewna lipowego rzeźba Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV w. (inne źródła podają XIII w.). Świątynia góruje nad rynkiem, z którego prowadzi do niej 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Ponadto w okresie od końca XVII do XIX w. powstała w Wambierzycach, z inicjatywy Daniela von Osterberga, właściciela Wambierzyc w owym czasie, kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami. Płynący przez miejscowość strumień nosi nazwę Cedron, nazwy okolicznych wzgórz nawiązują do tematyki biblijnej (Tabor, Syjon, Horeb itp.). Odnosi się to w swojej symbolice do Jerozolimy z czasów, kiedy żył Chrystus. W 1882 r. wykonana została w miejscowości, przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga, ruchoma szopka z ponad 800 figurkami.

• 11.00 - 13.00 przejazd do Srebrnej Góry, zwiedzanie twierdzy Srebrna Góra - zwiedzanie Fortu Donjon wraz z punktami widokowymi; pokaz strzelania z broni czarnoprochowej; zwiedzanie izby pamiątek.

TWIERDZA SREBRNA GÓRA z lat 1763-1777, wznosi się nad Srebrną Górą i Przełęczą Srebrną, strzegła przejście przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej, składa się z 6 fortów oraz szeregu leśnych umocnień i bastionów, jeden z najciekawszych obiektów architektury militarnej w Polsce, znacznie większa od twierdzy kłodzkiej, wybudowana przez Fryderyka II po Wojnie siedmioletniej. Jest to największa górska twierdza w Europie. Obecnie w Srebrnej Górze znajduje się plenerowa wystawa broni ciężkiej z okresu II wojny światowej. Z korony twierdzy rozpościera się widok na Sudety (m.in.: Góry Sowie i Bardzkie)

• 13.00 – 21.00 przejazd do Kielc (planowane 3 przerwy po drodze w tym jedna obiadowa – posiłki we własnym zakresie)

Kalendarz Imprez